Animasyon filmi izlemeyi oldukça seven bir insan olarak size birkaç tane film önermek isterim.

Listede sıralamanın bir önemi yoktur.

Animatrix, Ruhların Kaçışı, Noel Gecesi Kâbusu, Ölü Gelin, Hayvan Çiftliği, Loving Vincent, Persepolis, Beowolf, Paprika, Heavy Metal, Fantastic Mr. Fox, Akira gibi bilinenlerden ziyade daha az bilindiğini düşündüğüm animasyonlardan bahsedeceğim.

https://miro.medium.com/max/889/1*PizlVBMMcziokKsCsvdSeA.jpeg

1. Mary and Max

Kısaca Melbourne’da yaşayan 8 yaşındaki Mary ile Amerika Manhattan’da yaşayan 45 yaşındaki Max’in 20 yıl süren mektup arkadaşlığını konu alan bir animasyon film.

İşlediği konular kısaca şunlar: çocuk ihmali, yalnızlık, kleptomani, ihanet, otizm, depresyon, anksiyete, suçluluk duygusu, agorafobi, ölüm korkusu…

Çok sağlam üzerinde 5 yıl boyunca emek verilen bir eser. Filmde ağır bir tempo ve oldukça depresif, karanlık bir hava sahip.

Bu animasyonda yeri geldi kendimi buldum yeri geldi sinirlendim yeri geldi hüngür hüngür ağladım. Çok farklı bir animasyon.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt0978762/

https://miro.medium.com/max/454/1*C_0FjUmd9PPMt8_Sox5qDw.jpeg

2. La Planete Sauvage

Film gelişmiş bir medeniyet olarak yaşayan Draag adındaki dev mavi ırk ile küçük insansıların yani omların ilişkisini anlatmaktadır. Bazı omlar, Draag çocuklarının oyuncağı olurken bazı anlarda özgürce yaşıyor.

Filmde ki göndermeler atıflar oldukça fazla. Filmde psychedelic ve distopik bir atmosfer sahip.

Film tekrar tekrar izledim çünkü bana kalırsa böyle filmler tek seferde anlayacağımız ya da detaylarını fark edeceğimiz filmlerden değil. Tekrar tekrar izlenmek istiyor.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt0070544/

https://miro.medium.com/max/1161/1*PBISyX_lZgmTrdeDnG-6iA.jpeg

3. Gandahar

Filmde insanlar doğa ile uyum haline gelmiş. İnsanlar kendileriyle, çevresindekilerle, insanlarla barış halindeler. Savaş unutulmuş sadece acil durumlar için az sayıda asker bulundurulan bir ütopya evreni. Hiçbir sorun, savaş, sıkıntı yoktur. Fakat nereden geldiği bilinmeyen lazer ışıkları bir anda insanları taşa çevirmeye başlar. İnsanlardan haber alınamayınca durumu öğrenmek için bir asker gönderilmesini ve kahramanın başından geçenleri konu alıyor.

Film oldukça sıra dışı, felsefi ve düşündürücüydü. Senaryosu oldukça karışık hatta bazen sıkıcı olsa da değişik canlı betimlemeleri ve robotları beni benden aldı. Aynı zamanda Isaac Asimov Amerikan versiyonunda biraz değişikler yapmış hatta bu yüzden ABD’de filmin adı light years.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt0095525/?ref_=tt_sims_tti

https://miro.medium.com/max/1000/1*9QYD8Q0vACZWxXxCY7lKaQ.jpeg

4. 9

Gelişen teknoloji ile insanlığın korkulu rüyalarından biri olan makineler insanlara savaş açmıştır. İnsan nüfusu dünyadan silinmiştir. 9 kendini kıyamet sonrası böyle bir dünyada bulur. Tüm insanlar yok olmuştur. İnsanları yok eden, makinelerden kaçarken hayatta kalmış diğerlerini şans eseri keşfeder.

Filmin yönetmenleri arasında gerçekten oldukça iyi olduğunu düşündüğüm TİM BURTON var. Filmde ne ararsan var hayal gücü, bilim, aksiyon, macera…

Din adamlarına, isyancılara, sorgulamayanlara ve bilim insanlarına göndermelerin bariz bir şekilde ortada olması biraz şaşırtmış olsada oldukça iyi bir animasyondu.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt0472033/

https://miro.medium.com/max/348/1*NFmKNNItVzp0GPf5S78d5A.jpeg

5. Memories (1995)

Film üç ayrı fantastik hikâyeden oluşuyor.

1.Magnetic Rose, 2092 uzayda dolaşan gezginlerin, yardım sinyali almalarıyla bir yapının içine girerler. Daha sonrası gerçekleşen olayları konu alır

2. Stink bomb, genç ve içe kapanık bir araştırma görevlisi yanlışlıkla kendisini koku bombasına çevirir tokyonun altını üstüne getirir.

3. Cannon Fodder, isimsiz bir gelecekte, bir şehirde yaşayan herkes dev bir mekanizmanın çalışması için gerekli parçaların görevini üstlenmiştir. Şehir dev topun ateşlenmesinden sorumludur. Tüm insanların yaşamlarını bundan ibarettir. Göremedikleri düşmanlarıyla sürekli savaş halindedirler.

Her hikâyede kendimden bir parça bularak izledim. Fütüristik olan filmleri hep sevmişimdir.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt0113799/?ref_=nv_sr_srsg_0

https://miro.medium.com/max/500/1*UL9sWKP7_W0UULiBftAgdg.jpeg

6. Idots and Angels

Angel, bara gelenleri kovup duran, bencil, ağzı bozuk, ahlaksız bir adamdır. Bir sabah uyandığında, sırtında iki tane kanat çıkmıştır. Kötü, iğrenç bir karaktere sahip Angel ne zaman kötülük yapmaya çalışsa kanatlar onu engelliyorlar. Kanatlarından kurtulmak istiyor aynı zamanda kanatları için peşine düşen insanlarla olaylar başlıyor.

Filmde hiç diyalog olmamasını başta yadırgamış olsam da sonradan alıştım. Müzikler çok iyiydi. Çok kaliteli bir yapım, muhteşem bir hayal gücünün ürünü olduğu her halinden belli.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt1013607/

https://miro.medium.com/max/1012/1*WxNBbtwSreoAtMSUJL2baw.jpeg

7. Hell & Back

Cehenneme giden arkadaşlarını kurtarmak isteyen iki arkadaşın başından geçen olaylarını anlatır.

Oldukça komik olduğunu düşündüğüm filmler arasında.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt2141773/

https://miro.medium.com/max/343/1*tE5bFXp8v-V0bEQ_-U2CEQ.jpeg

8. The Plague Dogs

Film araştırma laboratuarından kaçan Rowf and Snitter isimlerindeki 2 köpeğin hikâyesini anlatıyor. Film, deney hayvanları üzerinde yapılan diri-kesim uygulamasını, hayvan araştırmalarının zalimliğinden bahseder.

Filmin işlediği gerçekler insanı hayattan soğutmaya, gününüzü mahvedebilir. Özellikle kendi aralarındaki konuşmaların doğruluğu insanın canını yakarken aynı zamanda düşündürüyor. Kesinlikle en çok izlemenizi tavsiye ettiğim film budur.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt0084509/

https://miro.medium.com/max/960/1*G_t4jGPZbMmh7ztKzlnnlQ.jpeg

9. Belladonna of Sadness

Köyün baronu tarafından tecavüze uğradıktan sonra şeytanla anlaşma yapan Jeanne´in hikâyesini anlatıyor.

Kendine has bir dili olan bir animasyon. Farklı, çeşitli sulu boya resimlerinden yapılmış oldukça kaliteli, resmen bir başyapıt olan animasyon filmi.

İmdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt0071203/

https://miro.medium.com/max/338/1*i9YQXkVYRYvo6eBf2xKxpw.jpeg

10. The Triplets of Belleville

Champion’u büyük annesi Madame Souza büyütür. Champion bisiklete merakı olan bir çocuktur uzun süren çalışmaların ardından Champion, Fransa Bisiklet Turu’na yarışmacı olarak katılır. Fakat Champion kaçırılır ve olaylar ilerler.

İç ısıtan bir animasyon filmi. Ne zaman patlamış mısır yapsam aklıma gelir.

imdb puanı için https://www.imdb.com/title/tt0286244/

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...