Massive Attack’ın 10 Temmuz 2020 tarihli heyecanlandıran yeni EP’si hakkında yazmaktan bir hayli mutluyum.

EP ismini Thomas More’un Ütopya’sından alıyor.

“Karantina dönemi insanlığın en iyi yönlerini ve en kötü kusurlarını ortaya çıkardı. Bu belirsizlik ve kaygı dolu dönem bizi, içinde yaşadığımız ve değişmesi gerektiği bariz olan zararlı sistemler hakkında düşünmeye zorladı.” (1)

Şeklinde bir açıklamada bulunan grup EP’nin 3 şarkısında da sosyo-politik konulara değinen müzik ve video kliplerle karşımıza çıkıyor.

1. Universal Basic Income – Massive Attack & Young Fathers:

Kapital sistemin günümüz ekonomik güç dengesizliğinin sosyopolitik bir eleştirisini barındırmaktadır. Var olan bu güç dengesizliklerinin eşitsizlik, güvensizlik, borç, stres, sosyal güvencesiz çalışma, otomasyon, soy tükenmeleri, neo-faşist popülizm olarak sınıflandırılan 8 büyük devi meydana getirdiği ve pandeminin de dokuzuncu bir dev olabileceğini ifade eden şarkı, evrensel temel gelir’ politikasını destekleyici bir tutum sergiliyor. Amaç elbette ki dengesizlikleri yok ederek sistemdekileri eşitlemek değil. İnsanı açlık sınırında dahi olsa tutabilmek.

2. Climate Emergency – Massive Attack & Algiers:

Halihazırda kaotik bir çakışma halinde dünyayı etkileyen petrol, iklim değişiklikleri ve eşitsizlik krizlerine covid-19 ile birlikte küresel sağlık krizinin de eklendiğini vurgulayarak başlıyor şarkı. Her birinin çift yönlü korelatif ilişkisellikte olduğu bu yeni dönemde, insanlığa kolektif bir hareket çağrısı niteliği taşıyor.

3. Tax Havens – Massive Attack & Saul Williams:

Son şarkı vergi cennetleri olarak adlandırılan, vergide şeffaf düzenlemelerin olmadığı, ekonomik faaliyeti olmaksızın resmi olarak kurulu firmaların sayıca çok olduğu ve vergi kaçakçılığına oldukça uygun bir zemin hazırlayan ülkelerin eleştirisini barındırıyor.

Kaynakça

1: https://massiveattack.ie/blog/the-eutopia-ep

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...