Uzun bir düşünce ve hazırlık döneminin ardından KifiSanat Kitaplık'ı sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. Bu yazıda KifiSanat Kitaplık'ı başından sonuna kadar olabildiğince anlatmaya çalıştım.

Sosyal Medya ve İnsanlara Ulaşma

21. yüzyıl, insanlara iletişim bakımından bolca imkan sunan bir zaman dilimi. Önce bloglar ve internet siteleri vardı. İnsanlar düşüncelerini belirtmek, hayatlarından anlar paylaşmak için blog açıyordu. Zaman sonra, özellikle sosyal medyanın popüler olmasıyla blog devri kapandı, nostaljik bir araca dönüştü. Zira neredeyse herkesin içinde bulunduğu bir platform meydana çıktı. Tek platformdan insanları takip etmek ve paylaştıklarına anında erişmek mümkündü. Böylece bloglar, kişisel web sayfaları ve RSS listeleri nostalji oldu. Şu an neredeyse tüm dünyanın kullandığı birkaç sosyal medya platformunda yer alıp teknik olarak sesinizi dünyaya duyurabilirsiniz. Elinde interneti ve bir web tarayıcısı olan herkes kolay bir aramayla paylaşımınıza ulaşabilir. Muazzam bir imkan ve kolaylık.

Bu imkanlar sanatçılar için de güçlü bir ulaşım yolu. Bir kitapçının raflarında saklanan veya bir sanat merkezinin duvarında izleyenlerini bekleyen eserler, artık tweet’lere veya post’lara dönüşmüş durumda. Elbette somut sergilenimler halen devam etmekte ve sonunun gelmesi çok güç. Ancak insanları o sergiden haberdar edecek bir yol sosyal medya. Şüphesiz ki tesadüfen veya kulaktan kulağa yayılmasından daha güçlü bir yol. Ancak her şey düşünüldüğü gibi kusursuz ilerlemiyor her zaman.

Sanatçısınız. Bir eser ürettiniz. Yayınevleri veya sanat merkezleri gibi geleneksel yollardansa eserinizi internet üzerinden daha serbest bir şekilde yaymayı istediniz. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ancak bunun için de sosyal medyada eserinizi paylaşacak bir çevreniz olmalı. Yoksa, çeşitli yöntemlerle takipçi kazanmalısınız. Veya sanatla ilgili hesaplara ulaşıp paylaşmalarını rica etmelisiniz. Yine bir ihtimal olarak da insanlara reklamla ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak gereken ağa sahip değilseniz başarısız olma ihtimaliniz ise çok yüksek.

Sonuç olarak sosyal medya gibi platformlar sanatçılara büyük bir imkan sağlarken başarı için önlerine zorlu bir yol çıkarıyor. Tüm o ilgi çekici, düşündürmeyen ve hızlıca tüketilen paylaşımların arasından bir eserin yakalanması oldukça güç.

KifiSanat Kitaplık’ın İşlevi

Bu noktada eserlerin bir arada sunulduğu oluşumlara gereksinim duyuluyor. Hem sanatçı, eserini gönderip bir kitleye ulaşmayı hedefliyor hem de okur tesadüfen karşılaşarak değil de nitelikli eserlerin toplandığı bir oluşuma girerek eserine kavuşuyor. İşte KifiSanat Kitaplık’ın hedeflenen özet işlevi bu.

Belki henüz geniş bir kitleye sahip değil KifiSanat. Sanatçılar için çok çekici ve çok sayıda sanatseverin uğradığı bir oluşum da değil. Ancak bu yolda ilerliyor ve bu tür atılımlar yapmadan, muhtemelen hiçbir zaman anlatılan konuma erişemeyecek. Bundan dolayı, yeni projeler için bir kitle beklemek yerine projeleri hayata geçirerek kitleye ulaşmaya çalışmak daha doğru bir yol olarak düşünüldü. Ve KifiSanat Kitaplık oluşturuldu.

Adres kitaplik.kifisanat.com olarak belirlendi. Eserlerini göndermek isteyenler için gerekli açıklamalar şu sayfada (tıklayınız) paylaşıldı. Ziyaret edip inceleyebilirsiniz.

KifiSanat Kitaplık’ta Neler Göreceğiz?

Şimdiden konuşmak güç ancak bir sınırlama getirme niyetimiz yok. Bir internet sayfası olduğu için pdf ile paylaşılabilecek her türden esere kapımız açık. İlk akla gelenler öykü, şiir, deneme, roman gibi yazılı türler oluyor ancak resimlerini, fotoğraflarını, enstalasyonlarını veya herhangi bir görsel sanat eserini fotoğraflar şeklinde insanlarla paylaşmak isteyen sanatçılar da Kitaplık’ı kullanabilir.

Peki KifiSanat Kitaplık, Sanatçılara ne Vadediyor?

Kestirilmesi zor bir soru zira her geçen gün artan KifiSanat takipçileriyle beraber KifiSanat Kitaplık’ın ziyaretçileri de artacaktır. Bunun için KifiSanat’ın yapacağı şey ilk olarak, gönderilen bir eseri kitaplik.kifisanat.com’da güzel bir görüntü içerisinde paylaşmak olacaktır. Ardından bu eser, KifiSanat’ın sosyal medya hesapları vasıtasıyla paylaşılacaktır. İleride, gerek görüldüğü takdirde KifiSanat Kitaplık’ın kendi hesapları açılabilir, böylece paylaşımlar daha sık ve tek bir yerden yapılabilir. Gönderilen eser, sosyal medyanın haricinde mail abone listemizdekilere düzenli olarak gönderdiğimiz KifiSanat Bülten’de de yer alacaktır.

Kısaca söylemek gerekirse KifiSanat, elindeki tüm imkanları eseri insanlara ulaştırmak için kullanmaktan çekinmeyecektir.

Ayrıca eserin Kitaplık’ta yer alması demek, sabit bir linkinin olması anlamına gelmektedir. Bunun yanında sanatçının da eserlerinin toplu halde görülebildiği sabit bir linki olacaktır. Bu linkler, sanatçı tarafından kolaylıkla paylaşılabilir. “Şöyle bir eserim vardı bakmanı isterim ancak yanımda yok şimdi, bir dahakine göstereyim veya eve gidince atayım” şeklindeki söylemler yersiz olacaktır zira basit bir link ile yazar sayfasına ve eserlere erişilebilecektir.

KifiSanat Kitaplık, her gönderilen eseri paylaşmayacak. Seçiciler tarafından nitelikli görülen eserler paylaşılacak ve böylece nitelikli eserlerden oluşan bir seçki ortaya çıkacak. Okurlar, Kitaplık’ta yayınlanan eserleri niteliğine dair şüphe duymadan okuyabilecek.

Son olarak Kitaplık’ta paylaşılan eser hakkında isteyen yazarlar incelemeler yazabilir, eserinizi tanıtıcı metinler oluşturabilir ve okurlara eserinizle ilgili yeni bakışlar sunabilir. Tabii bu ihtimaller dahilindeki bir olay. Sanatçılar, KifiSanat yazarlarıyla birebir iletişime geçerek de eser hakkında görüşlerini isteyebilir.

Elbette bunlar, hedeflenen adımlar. Umuyorum ki KifiSanat Kitaplık, nitelikli eserlere yer verip okurların uğrak noktası olacak ve böylece hedeflerini gerçekleştirebilecek. Bunda sizin de payınız büyük olacak. Bizi yalnız bırakmayın. Sevgilerimizle…

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 5 / 5. Oy sayısı: 1

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...