Nihilizm; basitçe, herhangi bir şeyin kendiliğinden değere ve anlama sahip olmadığının, şeylerin ancak özne sayesinde değer ve anlam kazanabileceğinin  savunulduğu bir felsefi kuramdır.

*Yeraltı edebiyatında da genellikle ortak olduğu savunulan değerler eleştirildiği için öneriler yoğun olarak yeraltı edebiyatındandır.

1) Chuck Palahniuk – Görünmez Canavarlar

Gelenekte yer alan aile, arkadaşlık gibi ilişkileri eleştiren ve popüler kültürün insanları nasıl aptallaştırdığını gösteren bir başyapıt.

2) Henry Miller – Oğlak Dönencesi

Sahip olabileceklerimiz güdülerimizin tatmininden ibarettir. Bunun için de başkalarının tatmini adına çalışmamız gerekir. Gerçekleştirilen tüm eylemlerin tatmin amacı güttüğünü göz önüne alırsak, dünyada süregelen büyük “orgy” i fark edebiliriz. Bu eserin de benzer bir farkındalık kazanmak açısından önem taşıdığı söylenebilir.

3) Charles Bukowski – Ekmek Arası

“Onlardan uzak olmak istiyordum. Gidecek yerim yoktu ama. İntihar? Tanrım, çaba gerektiriyordu. Beş yıl uyumak istiyordum ama izin vermezlerdi.”

4) Lydia Lunch – Bir Seks Avcısının Günlüğü

“Altıkırkleş Serisi” nin güzide bir parçası. Buradan da çıkarabilirsiniz ki naif insanlar için rahatsız edici birçok bölüm barındırmaktadır. Fakat Martin Ritt’in de dediği gibi “Birilerinin keyfini kaçırmıyorsa, bir filme tümüyle başarılı diyemeyiz.”

5) E.M. Cioran – Doğmuş olmanın sakıncası Üstüne

“Ne zaman ölümü düşünmesem, hile yaptığım, içimdeki birini kandırdığım hissine kapılıyorum.”

“Özgür olduğumu hissediyorum, ama özgür olmadığımı biliyorum.”

6) Jack London – Bir Alkoliğin Anıları

“Gençlik hevesiyle Gerçek’i amansızca kovalama hatasını yapmıştım. Onun peçesini yırtıp atmıştım. Gördüğümse, karşısında duramayacağım kadar korkunçtu. Kısacası insanlık dışında hemen hemen her şeye inancımı kaybetmiştim. İnandığında insanlık da epey suratsız bir insanlıktı doğrusu.”

7) Stephan Zweig  – Olağanüstü Bir Gece

“Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan, bütün insanları anlar.”

8) Jack Kerouac/William S. Burroughs   – Ve Hipopotamlar Tanklarında haşlandılar

Beat kuşağının önemli isimleri tarafından yazılmış ve dahası haklarında cinayet suçlaması yapılmasına sebep olmuş bir eser.

9) Irvine Welsh – Trainspotting

Başarılı bir sinema uyarlaması bulunmasına rağmen okunabilecek, yaşamanın eroinden daha cazip olmadığını düşünen birkaç keşin hikayesi.

10) Richard Brautigan’ın herhangi bir kitabı…

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 4.6 / 5. Oy sayısı: 5

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...