Kefernahum, pek çok açıdan çarpıcı bir film. Anne ve babası, onlara öğretilen doğrular eşliğinde hayatını sürdürmektedir. Eğitim almamış ve kendini geliştirmesine fırsat bile sağlanmamış kişilerdir onlar. Vicdanlarının canını yaktığını çok içten bir şekilde dile getirirler. Öte yandan Zain, kardeşinin kendisinden koparılmasından kendi başına hayatta kalmasına, üstüne üstlük Yonas’a sahip çıkmasına kadar her açıdan üstün mücadeleci güce sahip. Oyunculuğu ise şu ana kadar gördüğüm en etkileyici çocuk oyunculuğu. Küçük Yonas bile o kadar güzel bir şekilde çekilmiş ki yönetmen çok büyük bir takdiri hak ediyor. Yonas ve annesi Rahil’in mülteci hayatı yaşamaları, hayata tutunmaya çalışırken Rahil’in çocuğunu koruma ve ondan ayrılma duyguları öylesine yoğun bir şekilde anlatılmış ki film birçok açıdan duygusal öğeler barındırmakta.

Film Anlatımı

Başrol oyuncusu, doğum belgesi bile bulunmayan Lübnanlı Zain. Çok fazla kardeşi olan Zain, ailesinin ve kardeşlerinin yemek yiyebilebilmesi için çalışmak zorunda. Bir bakkalda çırak olan çalışan Zain, yaşından ve gücünden çok daha büyük işler yapmak zorunda. Annesi bütün gün evde çocuklara bakıyor, babasının ne iş yaptığı meçhul. Filmde gördüğümüz kadarıyla kanepede uzanıp viski ve sigara içiyor.

Zain, kendinden küçük Sahar adında kardeşini bakkalın sahibine vermeyi düşünen ailesine karşı geliyor. Bakkalın sahibi ücretsiz bir şekilde evde kalmalarına izin verdiği için kızlarını vermekte bir sakınca görmeyen anne baba figürüne karşı kardeşini evden kaçırmaya çalışıyor ancak planları umduğu gibi gitmiyor ve çok çaba sarf etmesine rağmen kardeşi, bakkalın sahibine veriliyor. 

Filmin ilerleyen kısımlarında Zain evden ayrılıyor ve otobüse biniyor. Otobüste yanına örümcek adam kostümlü bir adam oturuyor ve bu adam lunaparkta inince Zain de arkasından iniyor. Lunaparkta ve çevresinde iş arıyor ama kimse iş vermiyor. Lunaparkta çalışan Etiyopyalı Rahil ile tanışıyor. Anne olan Rahil, Zain’e kıyamıyor ve kendi konteynırlarına götürüyor. Kızı Yonas ile kaçak bir hayat yaşamaktadır Rahil. Kimlik almaya çalışır ancak ona kimlik ayarlamaya çalışan adam, Aspro inatla kızı Yonas’ı satmak istemektedir. Anne olarak buna karşı gelmeye ve para biriktirmeye çalışır. Bu süreçte Zain, küçük Yonas’a abilik etmektedir. Elinden zorla alınmışlığın ve belki de Sahar’a abilik yapmasına engel olunmasının da etkisiyle Yonas’a daha çok sarılmaktadır. Bir gün yakalanan ve hapse atılan Rahil, eve geri dönemez. Zain ve küçük Yonas kendi başlarının çaresine bakmaya çalışır. Filmin bu kısmında Zain’in yaptığı fedakarlıklar oldukça duygusal sahnelere sebep olmakta. 

Artık tüm umutları tükenen, her yolu denemiş çaresiz Zain; yaşaması için Yonas’ı Aspro’ya satmaya karar verir. Yonas’ın karşılığında kendi de ülkeden gidecektir ancak doğum belgesine ihtiyacı vardır. Bunun üzerine annesiyle ve babasıyla yaşadığı eve döner ancak belgeyi bulamaz. Eve geri döndüğünü gören anne babası döverek tepki verir. İnatla doğum belgesini isteyen Zain’e, babası karşılık olarak elimizdeki tek belge hastane kaydı diye ağzından kaçırır. Zain’in üstelemesi üzerine kardeşi Sahar’ın öldüğünü öğrenir. Ağlayarak evden bir bıçak kapar ve koşarak bakkalın sahibi Assaad’ı yaralar.

Islah evine kaldırılan Zain, yaptığından hiç pişmanlık duymaz. Bir gün hapishanedeki telefon ile televizyondaki bir programa bağlanır ve anne babasını dava etmek istediğini söyler. Zain oldukça etkileyici bir konuşma yapar ancak bu kısım filmin inandırıcılığını bir nebze de olsun düşürmektedir çünkü hiç okula gitmemiş, kötü mahallede büyümüş Zain’in o sözleri söylemesi, o olgunluğa ermesi biraz güç.  

Annesi tekrardan hamile olduğunu Zain’e söyler ve “Sahar gitti, onun yerine geliyor.” gibi bir ifade kullanır. Bunun üzerine Zain bir daha onu görmemesini söyler. Mahkemede bir daha anne babasının çocuk sahibi olmamasını istediğini belirtir. En etkileyici sahnelerden biri olmakta.

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...