Küçüklüğümden beri iki hayvana çok hayret etmişimdir. Biri bukalemun diğeri de karga. 

Kargalar genellikle pek sevilmeyen ve insanlara ürkütücü gelen varlıklardır. Şamanların ayinleri sırasında totem hayvanı olarak kullanılmıştır. Genelde sinematik evrende çoğunlukla kötü olaylar ya da kişilerce ilişkilendirilmiştir ama aslında doğru değildir. Oldukça yanlış anlaşılmış, tamamen gereksiz kalıplar içinde kalmış hakkı yenen hayvanlar arasındadır.

unnamed.jpg

Öncelikle kargalar oldukça sosyal hayvanlardır.

Tek eşlidirler. Bir kere çiftleştikten sonra ölene kadar aynı eşle devam ederler. 

Kargalar oldukça yardımsever kuşlardır. Kendi ya da diğer kargaların ailesinin tehlikede olma durumunda yettim gari edasıyla ilerlerler.

Aynı zamanda ölümün farkındırlar ve yas tutarlar. Ölümün farkına varan çok az hayvan vardır. Hatta Habil ile Kabil’in hikâyesinde kardeşini gömme fikrini karga vermiştir.

Oldukça zeki olduklarından bahsetmiyorum bile. Hafızaları oldukça iyi olan bu hayvanlar kendisine iyilik yapan insanları kendi çapında ödüllendirirken kendine kötülük yapanları görünce yüksek şekilde gaklayarak ailesini, dostlarını, komşularını filan uyarır. 

Oldukça sadık olan kargalar gel gör ki besle kargayı oysun gözünü gibi kötü algılara maruz kalmıştır.

Çoğu dünya mitolojilerinde yer alan almış, kutsal sayılmış, tapılmıştır. 

Kargalar ses taklidinde yetenekli hayvanlardır. 

Yaklaşık 100 kelimeyi ve 50 tam cümleyi ezberleyebilen kargalar görülmüştür. 

Kargaların 13-20 yıl kadar ömürleri vardır.   Yani abartmayın yok 100 yıl yok 500 yıl. 

Bu arada her iki ebeveyn karga da yumurtaların üzerine oturur. Yuvalama döneminde genç kuşlar anne babalarına, yuvalama materyalleri bulmalarına yardım ederler. Mükemmel bir aile tablosu. Ne kadar da hayırlı evlatlar.

Kargalar; ölümün, hastalıkların, savaşların ve kaderin sembolü olarak görülmüşlerdir. Genelde kehanetlerde çoğunlukla bu kuş kullanılmaktadır. Ayrıca geçmişte cadı olarak görülen kişilerin kargalara dönüşebildiği düşünülürmüş. 

Yunan mitolojisine göre; karga başlangıçta beyaz bir kuş olarak tasvir edilmiştir. Athena, Erichton’u doğurur. Daha sonra oğlunu Kralı Cecrops’un üç kızına emanet eder. Cecrops’un kızlarının Erichton’a iyi bakamadığını gören karga, gider durumu Athena’ya anlatır. Athena’nın öfkesi ilk başta kargayı vurur. Onu gece kuşluğu görevinden sürer. Daha sonra Apollon sahiplenir kargayı. Bu seferde Apollon’un sevgilisi Coronis’in davranışlarını beğenmez karga ve gider Apollon’a anlatır. Apollon kargayı dinleyerek öldürür sevgilisini. Sonra pişman olur yaptığı şeye ve beyaz kuşlar içerisinde yeri olmasın diye kapkara yapar kargayı. 

odin_manual_of_mythology.jpg

İskandinav mitolojisine göre; İskandinav mitolojisinin bilge tanrısı Odin ise omuzlarının üzerinde oturan iki kargası ile beraber gezermiş.

Kargaların birinin adı Hugin düşünce, diğerinin adı Munin ise hafıza anlamına gelirmiş. İki karga her gün dünyanın farklı yerlerine uçup insanların yaptığı her şeyi Odin’e anlatırlarmış. Odin diğer tanrılarla beraber yemek yerine, yiyeceklerini iki yanında oturan yaratıklarına ikram edip kendisi dikkatle kargalarının anlattıklarını dinlermiş.

Eskimoların inancına göre;  ilk canlı yaratık kargadır. Karanlıkta duran bu karga, bir gün kendinin farkına varır ve ardından ağaçlar dikip insanı yaratır. Eskimolara göre insanoğlu çiftleşmeyi kuzgunlardan öğrenmiştir.

Türk inanç sisteminde ise Göktürklerde karga kutsal bir kuş olarak kabul edilmektedir. Karga, güzelliğin işareti değil, sonsuzluğun, tokluğun, derin düşünceliliğin sembolü haline gelmiştir. 

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 5 / 5. Oy sayısı: 2

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...