İlhan Koman Kimdir?

1921-1986 yılları arasında yaşamış heykeltıraş. Yirminci Yüzyıl Sanatı’nda önemli yeri olan bir sanatçıdır.

1921 yılında Edirne’de doğdu, ilk ve ortaöğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra, 1941 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne kayıt oldu. Hocalarının yönlendirmesiyle, ertesi yıl Heykel Bölümü’ne geçti. 1945 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldığı bursla eğitimine Paris’te devam etti. 1950 yılında yurda döndükten sonra, 1958 yılına kadar Güzel Sanatlar Akademisi’nde mecburi hizmet yaptı.

Sanatının başlangıç döneminde Mezopotamya ve Antik Mısır Sanatı’ndan etkilenerek çalıştı. Bu dönemde Anıtkabir Onur Salonu’na çıkan merdivenler için açılan yarışmayı kazanarak Sakarya Meydan Muharebesi’ni tasvir eden rölyefi yaptı. 1954 yılında bir malzeme değişikliğine giderek metallerle çalışmaya başladı. 1959 yılında İsveç’e yerleşti ve sanatını bu ülkede sürdürdü. Ilhan Koman’ın yaratıcılığı İsveç’te de dikkat çekti ve Turkish Da Vinci lakabıyla anılmaya başladı. Sanıyorum, şu eserinin etkisiyle oldu bu lakaplandırma: İlerleyen yıllarda İsveç’te dikkat çeken çok sayıda metal heykeller yaptı. 1965 yılında M/Y Hulda isimli 1905 yapımı bir tekneyi satın alıp restore ettikten sonra bu tekneye yerleşti. Hem atöyle hem de yaşam alanı olarak ölümüne kadar bu teknede yaşadı ve çalıştı. Ölümünden sonra, vasiyeti üzerine cenazesi yakılarak külleri Baltık Denizi’nin sularına serpildi.

Türkiye’de, Sakarya Meydan Muharebesi rölyefi dışında, en bilinen işi, soyut figüratif olarak nitelenen bir şehir heykelidir. Ve çok başarılı, benzerleri yapılmış, birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuş bir eserdir. 

Akdeniz

İlhan Koman tarafından yapılmış İstanbul’un simge heykellerinden birinin ismi. 1980 yılında Halk Sigorta’nın siparişi olarak yapılmış. Toplamda dört buçuk ton ağırlığında, 112 metal plakadan oluşuyor. Optik oyunları olan, boşlukları zihin tarafından tamamlandığında, kollarını açmış bir kadın figürü algılanan bir heykeldir. Severim. Şehir içinde birkaç kez yer değiştirmiş. Önce Büyükdere’de Halk Sigorta Genel Müdürlüğü’nün önünde durmuş. Ben Zincirlikuyu’da bulunduğu zamanları hatırlıyorum. En son, 2014 yılında İsrail’in Gazze saldırılarını protesto eden bir grubun vandalist saldırısına uğramış. Artık Galatasaray’da, Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi’nin üçüncü katında, yoldan görülebilecek bir yerde duruyormuş.

Sanatçının Stüdyosunda
Kent İçinde
Son Yeri

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...