Film, Irvine Welsh’in aynı adlı romanının kibarane bir uyarlaması baz alınarak çekiliyor. Zira film, kitap baz alındığında daha hafif bir atmosfer ve karakter içermekte. Filmin ve kitabın, bu ismi almasının belirli bir sebebi var. Pislik, zihnini çeşitli maddeler ile dünyaya ait olgulardan soyutlayarak, onların üstüne geçen ve diğer insanların da “üzerinden geçen” bir karakteri temsil ediyor.

 Başrolü canlandıran aktör olan James Mcavoy’u ise X-Men, Wanted, ya da Split filmlerinden biliyor olmanız muhtemel. Tutkulu ve başarılı bir oyuncu! Bunun yanısıra film müziklerinde Clint Mansell’in elinin olması da filmi başarılı kılan etkenlerden biri. Olaylar genel olarak kara-mizahi bir şekilde işlense de geçen zamanla birlikte olanların gerçek sebepleri ve oluş biçimleri netleşmeye başladıkça atmosfer dramatik bir form alıyor.

Çeşitli durumlar yaşamış, zeki bir insanın yaşadıklarını atlamamasından ötürü”farklı kaçış yolları” bulmasından sonra elinde olanları da kaybettiğinin farkında olmaksızın hiçliğe doğru sürüklenmesi olarak özetlenebilir hikaye.

Fakat filmi izlemeye değer kılan nokta bu “dramatik çöküş” değil, bu yolculukta “vazgeçme yetisine” sahip, içinde bulunduğu anı yaşayarak ondan zevk alan, kendi hayatının üzerinde süzülen bir insanın hikayesine tanık olacak olmanızdır. “Aynı kurallar uygulanır.” ve  “bu yarışı sadece bir at kazanabilir ve o atın adı da Bruce Aygır Robertson…” replikleri ile hatırlanacak biri, kazanmayı takıntı haline getirmiş gibi gözükse de takıntı haline getirmiş olduğu durum “kaybetmesidir”. Kazandığı tek ve belki de asıl önemli olan şey ise “kendi” olan özgürlüğüdür…

 Aslında düşünen insanlar olan “bizler” için pek de farklı olmayan bir karakterin hikayesine tanık olmayı arzu edebilecek herkese tavsiye edilir. Yumuşak kalpli yahut beyinli insanların ise izlerken karakterin “sosyopat karizmasının” etkisine dikkat etmesi ve çevresi ile kendine olan tutumlarının ilişkiselliğini göz önünde bulundurması önerilir…

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...