Bu haftaki kitap önerimiz, Ersan Üldes’in 2007’de Plan B Yayınları’ndan, 2015’te Sel Yayıncılık’tan yayınlanan Zafiyet Kuramı kitabıdır. Kitap, Bosnalı Yazar Aleksander Hemon editörlüğünde yayınlanan Avrupa’nın En İyi Kurgu Kitapları 2011 Antolojisi’ne seçilmiştir. Ayrıca Ersan Üldes’in üçüncü kitabıdır.

Kitabı önermemizin nedenlerine gelirsek… Yazarın kıvrak dilinin, ön sıralarda yer alması gerektiğini düşünüyorum. Ancak kıvrak dil, tek başına yeten bir unsur değildir, bunun yanına mizahi yetenek ve zeka da eklenince tadından yenmeyen bir metin ortaya çıkıyor. Kitabı okurken kahkahalar atabiliyorsunuz, yaratıcılığa hayran kalabiliyorsunuz ve yazarın diğer kitaplarını merak ediyorsunuz.

İkinci neden ise kurgu… Sahiden saygı duyulması gereken bir tasarım Zafiyet Kuramı. Daha fazla bahsedip sürprizleri bozmak istemediğimden burada bitirmeliyim kurgu açıklamasını.

Son neden ise ‘göndermeler’ diyebiliriz. Mizah ve kıvrak dilin açık bir sonucu olsa da tadında bırakılmış romanda. Bunlardan birini örnek olarak verdikten sonra, kitaptan beğendiğimiz alıntılarla devam etmek istiyorum.

Yolu bu civara düşmüş her Batılı gezgin, üçüncü dünya ülkelerinin havalimanlarına gereğinden fazla özendiğini bilir halbuki. Havalimanları üçüncü dünyalıların vitrinidir. Batılılarsa havalimanlarını, bizler gibi gurur nesnesi olarak değil, sadece ortak bir alan; milliyetsiz, coğrafyasız ve gümrüksüz bir paylaşım havzası olarak görür.

Sevgilisinden ilgi ve aşk ister insan, bir demet çiçek alınsın, aldatılmasın, adı sayıklansın dursun, nasıl tanıştık her gün anlatılsın. İnsan soyunun hayvandan farkı, düşünmektir, dünyayı kavramak için için düşünmek, yalnızca düşünmek, diyenlerin kafasına sıçayım. asıl fark, her daim beklemesidir insanoğlunun. İnsan, bekleyen bir hayvandır. Otobüs bekleyen bir inek gördün mü ya da doğum gününde hediye bekleyen bir susamuru?

Dayanılmaz ve çekici bulunmak, Sevgi’nin öngörülerine benzer bir şekilde, bir sonraki hayatımda, o da belki, bu hayatımda gereken yol sayılmışlığı gerektiği gibi yaşarsam, sahip olabileceğim bir ayrıcalıktı, bir model ya da belki bir sinema yıldızı olarak…

Son olarak Zafiyet Kuramı, Oğuz Atay metinlerini andıran bir yapıya sahip olsa da, bu tarz kitapların artması gerektiğini düşünüyorum. Böyle zeki ve kıvrak dile sahip yazarlara ihtiyacımız var.

Zafiyet Kuramı, pişman olmayacağınız bir kitap.

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...