İsyan albüm kapağı

2005 yılında Istanbul’da kurulmuş Türk rock grubu. Birçok yerde, yaptıkları müzik türüne alternatif diyorlar, üzülüyorum.

Kurucu ekip solist İdil Çağatay ve davulcu Aslı Polat. Basçı Ecem Otgucuoğlu ve solocu Fulya Akgün‘le birlikte grup iskeleti oluşuyor. Çağatay’ın hem opera hem de arp eğitimi var. Ayrıca Cemal Reşit Rey Operası’nda neredeyse 10 yıl boyunca sahne arkası işlerde de parmağı varmış. Sahne önünü de, arkasını da iyi bilen bir “frontwoman” olmasının Kırmızı’ya katkısını kağıt üzerinde bile görmek mümkün. Polat’ın eğitimi ve Kırmızı’ya katılma süreci ise daha farklıymış: Mühendislik okuduktan sonra Atilla Atalay’dan davul dersleri alıyor ve Çağatay’la birlikte Kırmızı’yı kuruyor. Polat’ın solo işleri de mevcut ama ne yazık ki aldığı eleştirilerin çoğu “Fazla tekdüzesin”, “Kimden çaldın bu partisyonları?” seviyelerinde dolaşıyor. Ve ben gene üzülüyorum.

Single’ı saymazsak, ilk ve şu ana kadarki tek albümleri olan Isyan 2011 çıkışlı. Albüm çıkmadan önce, Kuruçeşme Arena’ya konser vermeye gelecek Ozzy Osbourne‘un Kırmızı’yı ön grup olarak bizzat belirlemesi güzel bir ayrıntı. Berlin’de düzenlenen Eurockmarathon 2012’nin de 2.’si olmuşlar. Hayko Cepkin’le arayı iyi tutmanın meyvelerini de özellikle 2010-2015 arasındaki konserlerde iyice yediklerini düşünüyorum ama bütün bu başarılar, son yıllarda dağılmış gibi olmalarının üzerini örtemiyor.

Çağatay kendi solo projelerine girişmiş durumda, Polat davul derslerine geri döndü. Otgucuoğlu, Gazapizm’in arkasında çalıyor. Akgün, Atölye Gitar’ı kurmuş, Erol Evgin’in arkasında çalıyor. Akgün ve Otgucuoğlu’nun artık grupta yer almadıkları belli (Kendi yazdıkları biyografilerde de 2015’te Kırmızı ile bağı kopardıkları yazıyor). Polat ve Çağatay’ın ise Kırmızı’yı yeniden diriltmek için bir projeleri yok çünkü ikisi de solo projelere gömülmüş durumda.

Kırmızı, umarım toprağın altında uzun süre kalmaz. Ülkenin en iyi kadın rock gruplarından birinin sessizce yok olup gitmesini istemiyorum.

Yazarın isteği ve bilgisi dahilinde KifiSanat’ta paylaşılmıştır. Kulzos üzerinden de okunabilir: https://kulzos.com/38571/kirmizi/

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...