Denizyolu, orijinal ismi Searoad olan ve ilk olarak 1991 yılında yayınlanmış bir Ursula K. Le Guin kitabı. Le Guin, benim için her yazdığı okunası bir yazardır. Bilen bilir, yazarımızın hemen hemen tüm kitapları Metis Yayınevi’nden çıkmasına rağmen bu kitap Doğan Kitap tarafından yayınlamış. Hem yeni bir kitap olması hem de Doğan Grubu el değiştirdikten sonra bazı kitapçıların mesafeli duruşu nedeniyle her yerde bulmak mümkün değil.

Ursula K. Le Guin

Le Guin edebiyatının genelde bilim kurgu ile fantastik edebiyat arasında gezinen bir çizgisi vardır. Bu kitap onlardan biri değil. Tek tek okunabilecek öykülerden oluşuyor ancak bu öyküleri birbirine bağlayan unsurlar var. Bunlardan biri ise mekân. ABD’nin kuzeybatısında yer alan Oregon eyaletinde, yazarımız tarafından kurgulanmış Klatsand kasabasında, 1800’lü yılların sonlarından günümüze uzanan bir sürece yayılmış öyküler. Nitekim kitap ilk yayınlandığında “Searoad: Chronicles of Klatsand” adıyla çıkmış. Rastgele bir araya getirilmiş bir öykü derlemesi değil, bütün olarak yazarı tarafından tasarlanmış bir eser.

İnsanlar var öykülerde. Hayata teslim olmuş sıradan insanların iç dünyalarına tanık oluyoruz. Bir öyküde içine baktığımız kahraman başka bir öyküde yan karakterlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kişilerin hikayeleri okurun gözünde bu şekilde bütünleniyor. Bu açıdan bakıldığında dönüp baştan, tekrardan okunmayı hak ediyor.

Ve tabii ki bütün öykülerde deniz var çünkü Klatsand, Pasifik Okyanusu’nun güçlü dalgalarının kıyısında bir kasaba. Kahramanlarımızın yolları dönüp dolaşıp bir şekilde denize çıkıyor. Hiç olmadı, dalgaların uğultusu duyuluyor sayfaların arasında. Deniz hep var.

Le Guin, anarkofeminist bir yazardır. Görüşlerini yazdığı her metinde görebilirsiniz. Ancak o gözle bakarsanız görürsünüz çünkü didaktik değildir, manifestolar yerleştirmez, gereksiz agresif söylemleri yoktur. Metinlerin aralarına konu üzerinde düşünmeye yönlendirecek küçük sorular yerleştirir. Hayatı ve sistemi sorgulatır. Cevapları bulmak okura bırakılır. Bu tavrı, diğer eserlerinde olduğu gibi Denizyolu’nda da seziliyor.
Denizyolu, Le Guin sevenlere tavsiye edilebilecek güzel bir kitap. Öte yandan yazarı tanımayanlar için Le Guin’e başlama kitabı olmayabilir zira diğer kitaplarından farklı bir tarzı bulunmakta.

Yazarın bilgisi ve isteği dahilinde KifiSanat’ta yayınlanmıştır. Metni Kulzos’tan da okuyabilirsiniz: https://kulzos.com/entry/157142

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...