Son dönemlerde, özellikle ekonomik koşulların da etkisiyle, nitelikli dergilerin sayısı bir bir azılmaya başladı. Edebiyat dergileri de kötü koşullardan payını aldı. Çocuk edebiyatı, ne yazık ki bu durumdan en çok etkilenen alanlardan biri oldu. Eksi 18 Edebiyat Topluluğu ismiyle çocuk ve gençlik edebiyatı üzerine çalışmalar yapan topluluk, bu önemli eksikliği gidermek adına kolları sıvamış ve Kıpırtı isimli dergiyi çocuklara ulaştırmış durumda.

Genel yayın yönetmenliğini Dilek Yılmaz’ın üstlendiği derginin ilk sayısında Handan Gökçek, Neriman Ekinci, Nevzat Süer Sezgin, Dilge Güney, Nurhayat Güngör, Ebru Köfter, Elif Çelebi, Serap Şahin, Erkan Bulunmaz, Güzin Öztürk, Ece Kanber, Filiz Gündoğan ve Gülnaz Çağlayan’ın metinleri bulunuyor. Şimdilik internet üzerinden yayın yapan derginin yakın zamanda çocukların eline matbaa kokusuyla ulaşması temennisiyle…

İnternet sitesinden yayınlanan ilk sayıyı incelediğimde gayet keyifli bir çocuk dergisi olduğunu gördüm. Çocuklar için edebiyatın nasıl daha eğlenceli hale getirilebileceğine dair gelecek sayılarda daha yaratıcı çözümler bulacaklarına inanıyorum. Yine de keyifle takip edeceğimiz ve çocuklarımıza güvenle verebileceğimiz bir dergi ortaya çıkmış.

Detaylı bilgi için Kıpırtı’nın internet adresini ve basın duyurusunu aşağıda paylaşıyoruz. Umuyoruz ki uzun soluklu ve pek çok çocuğun hayatına dokunabilmiş bir yayın hayatı olur.

https://www.kipirticocuk.com

Türkiye’nin önde gelen 70 yazar ve çizeri çocuklar için bir araya geldi. Eksi 18 Edebiyat Topluluğu tarafından hazırlanan “Kıpırtı Çocuk Dergisi”  baharın gelişi ile çocukları selamladı. 7-13 yaş aralığındaki çocuklara yönelik içeriklere sahip olacak dergi, iki ayda bir yayınlanacak. 

Hafızanızda bir çocuk dergisi varsa şanslısınız. Çünkü nitelikli dergi kültürü ile büyüyen çocuklar yetişkinliğinde doğru eserlere ve doğru isimlere ulaşmayı başarırlar. Tam da bu nedenle, “Ağaç Yaşken Gelişir” ilkesi ve çocuğa görelilik yaklaşımı ile hazırlanan Kıpırtı Çocuk; okuma alışkanlığı, hayal gücü, yaratıcılık, merak, eleştirel düşünme ve sorun çözme becerilerinin gelişmesine katkı sunmayı amaçlıyor. Sadece yetişkinlerin çocuklara seslendiği bir yayın olmayı reddeden Dergi’nin temel hedefinde de üretim süreçlerinde çocukların yer alması yatıyor.

Dil gelişiminin çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çeken, edebiyat ağırlıklı içerik yapısına sahip dergi nitelikli ve tematik içerik çeşitliliği de sağlayacak. Evrensel değerleri önceleyen hümanist bir bakış açısı ile hazırlanan dergide; edebi içerikler (öykü, masal, şiir, fabl vb.), eğlendirici metinler (fıkra, bilmece vb.), bilinç ve farkındalık geliştirici yazıların (söyleşi, çocuk hakları, doğa, ekoloji ve tarih vb.) yanı sıra kitap ve film tanıtımları da çocuklarla buluşacak. Ayrıca; dergi içeriğinin bazı bölümleri seslendirilerek ilgili ve meraklı olan herkesin erişimine açılacak.

Kim hazırlıyor?

Ebeveynler ve eğitimciler aracılığı ile çocuklara ulaşacak bir iletişim stratejisi temelinde yayın hayatına başlayan Kıpırtı Çocuk Dergisi; bireysel ve toplumsal gelişme için çocuk edebiyatını kendine mesele edinmiş gönüllülerden oluşan Eksi 18 Edebiyat Topluluğu üyeleri ve okurların katkılarıyla hazırlanıyor. İzmir’de faaliyet gösteren Zikzak Grup ve Yakın Kitabevi’nin kurumsal paydaş olarak katkı sunduğu derginin, gelecekte basılı bir süreli yayına dönüşmesi planlanıyor.

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu; İzmirli eğitimci ve yazar Nevzat Süer Sezgin’in çağrısı ile kendisi tarafından gerçekleştirilen Yetişkinler İçin Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Atölyesi’ne katılan yetmişten fazla yazar, çizer, editör ve adaylarının katılımı ile 2020 yılı sonlarında kuruldu. Öğretmen, yayıncı, kitapçı, ebeveyn, doktor, avukat, kütüphaneci gibi çok farklı rollerdeki katılımcılar ile bütünsel bir yaklaşımı yaşama geçirmeyi amaçlayan topluluk, on sekiz yaş altındaki bireyler için nitelikli çocuk ve gençlik edebiyatı yapıtları üretmeyi amaçlıyor.

Kıpırtı Çocuk Dergisi’ne dergi web sayfası ve sosyal medya hesaplarından erişilebilir. Web adresi:  www.kipirticocuk.com

Sevgi ve Saygılarımızla

Kıpırtı Çocuk Dergisi Yayın Kurulu

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...