“Herkes herkese öğretmenlik yapıyor ve kimse iyileşmenin yolunun tam da kendinden başlaması gerektiğinin farkında değil gibi duruyor.”

  Psikolojiye az buçuk meraklı herkesin duyduğu bir isim Carl Gustav Jung. İsmi, Freud ile sürekli anılan Jung’un rüyalar, semboller ve mitler üzerine genel bir bakış açısını tanıma fırsatı sağlayan çok keyifli bir kitap. Jung’un kim olduğunu anlatarak başlıyor, devamında psikiyatri kariyerindeki deneyimlerini, Freud ile ilişkisini işliyor ve elbette ki Freud ile büyük ayrılıklarına değinmeyi de ihmal etmiyor. Bu kitapta daha çok üzerinde durulan konu, rüyalar ve semboller oluyor. Bir çırpıda okunabilecek ince bir kitap olmasına rağmen kolektif bilinçdışı, arketipler, psikolojik tipler ve işlevleri yalın bir dille açıklıyor. Ancak özet bir kitap olduğunu unutmamak gerekir. Detaylı bir inceleme ve okuma yapmak isteyenleri çok da tatmin etmeyebileceğini belirtelim.

  Kolektif bilinçdışı ve arketipler konusunda Jung’un düşüncelerinin, yoga disiplinine çok benzediğini görmek beni oldukça şaşırttı. İnsanın içine dönmesi gerektiği, üzerindeki kıyafetleri tek tek bırakarak özünü bulma çabası; yoganın yolu esasında. Jung bu düşüncelerini; mitleri, dinleri, inançları, sembolleri, motifleri araştırarak ve deneyimlerek edinmiş. Bu sebepledir ki ruhun derinliklerini aktif imgeleme tekniği ile insanın içine bakarak kendini deşerek bulması gerektiğine inanmakta. Böylesine mistik bir yolun, bilim olarak işlenmesi oldukça güç olduğunun kendisi de farkında olan Jung; doğa bilimleri, psikoloji ve dinlerin bir sentezinin olması gerektiğini düşünmekte. Ciddi tartışmalara neden olacak açıklamalarına rağmen arketipler, semboller ve mitler hakkında bir kapı araladığı yadsınamaz bir gerçek.

Özlem Küskü tarafından birçok kaynaktan yararlanılarak özenle hazırlanmış, öz bilgilerden oluşan ve genel hatlarıyla Jung’un rüyalar ve arketipler hakkındaki görüşlerini öğrenmek istiyorsanız çok beğenerek okuyacağınızı düşündüğüm bir kitap. Keyifli okumalar…

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...