Bu haftanın önerisinde polisiye severlerin bile pek bilmediği iki isimden bahsedeceğiz: Boileau ve Narcejac. İkili yazın kariyerlerine ayrı ayrı başlayıp gizem ve polisiye alanlarında başarılı kitaplar yazdıktan sonra 1948’de tanışıyor ve pek fazla örneğine rastalayamayacağımız bir şey yapıyor, beraber eser üretmeye başlıyorlar.

Kitaplarına baktığımızda oldukça başarılı bir üslupla yazılmış polisiyeler görüyoruz. Klasik polisiyelerden farklı olarak sürükleyiciliğin ve gizemin yanı sıra okurun beğenisini kazanacak karakter tasvirleri ve psikolojik tahlillere çok açık bir şekilde yer veriliyor. Sonrasında yazdıkları kitaplar öylesine beğeniliyor ki Celle qu n’étatit plus, Henri-Georges Clouzot tarafından Les Diaboliques ismi ile sinemaya uyarlanıyor. Aynı yıl çıkan D’entre les mortes Hikayesi ise Alfred Hitchock tarafından oldukça beğeniliyor ve Vertigo adlı film uyarlaması yapılıyor.

1970lerde E yayınları ve birkaç yayınevi tarafından daha Türkçe basılmış olan Boileau ve Narcejac kitapları şu an Alakarga Yayınevi sayesinde tekrar raflarda. Sadece polisiye severleri sevindirmekle kalmayıp polisiyeyi de sevdirecek iyi kurgularla tanışmak isteyenler için son derece haklı bir öneridir bu ikili.

Özel öneri olarak Ölüler Arasında/ Vertigo ve Şeytanişi/Şeytanca haricinde Dişi Kurtlar adlı eser verilebilir. Birini diğerinden üstün kılan bir özellikten bahsetmek pek mümkün olmayıp hepsinde farklı bir tat ve aynı zeki kurgulama ile karşılaşmaktayız ve çarpıcı finaller bir polisiye tatmini yaşanmakta.

Keyifli okumalar 🙂

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...