Bir gün, son zamanlarda izlediğim filmleri IMDB’nin mobil uygulamasından “izlediklerim” gibi ve daha farklı listelere eklerken bunun neden kitap versiyonunun olmadığı aklımda düştü. Çünkü uzun zamandır izlediğim filmler, farklı listeler halinde her an ulaşabileceğim şekilde cebimde duruyordu. Ayrıca “izlemek istediklerim” listesi de vardı ve böylece hangi filmi izlesem sorusu üzerinde uzun zaman harcamam gerekmiyordu. Sanırım ihtiyacım olan, bunun kitaplar için olan bir türeviydi.

Biraz araştırdıktan sonra bulmam zor olmadı: Goodreads. Kendisinin mobil uygulaması ve web sayfası bulunmakta. Dilerseniz birkaç özelliğini alt başlıklar halinde anlatayım.

Raflar (Shelves)

Goodreads’te kitapları sınıflandırabileceğiniz birkaç yol var. Bunlardan biri raflar. Kayıt olduğunuzda 3 raf hazır bir şekilde geliyor karşınıza. Bunlar: Okuduklarım (read), Okuyor olduklarım (currently reading) ve Okumak istediklerim (want to read). Ben yeni bir raf eklemedim, bu 3 temel sınıflandırma sistemi bana yetmekte ancak dilerseniz raf ekleyebilirsiniz. Ancak rafların temel bir sınıflandırma olduğunu unutmayın, ben bunlar dışındaki sınıflandırmalar için Tags’i (etiket) kullanıyorum.

Etiketler (Tags)

Goodreads’te bir alt sınıflandırma sistemi Tags olarak geçiyor, yani etiketler ya da belki daha uygun çevirisi künye. Burada zannediyorum ki varsayılan bir etiket sunulmuyor, sizin oluşturmanız gerekiyor. Raflar sayesinde okuduklarınızı ya da okumak istediklerinizi listelerken etiketler sayesinde kitapları özelliğine göre sınıflandırabilirsiniz. Örneğin ben “klasik, modern klasik, modern türk …” şeklinde bir alt sınıflandırma yaptım. Bunu nasıl yapacağınız size kalmış. Etiketler sayesinde Goodreads, daha detaylı sınıflandırma imkanı sunuyor ve böylece geriye dönüp baktığınızda okuduklarınızı düzenli bir sistemde görebiliyorsunuz.

Geniş Kitap Ağı

Yanılmıyorsam Goodreads, Amazon çatısı altında bulunuyor. Bu da dünya ve Türkiye’de çıkan birçok kitabın hızlı bir şekilde ağa dahil olması anlamına geliyor. Şu ana kadar bulamadığım bir kitabın olmadığını söyleyebilirim. Ancak çok kıyıdaki yayınevlerinden çıkan kitapların olmayabileceğini de söylemeliyim. Bir diğer sevdiğim özelliği, çevirileri orijinal kitaptan ayırmıyor. Yani örneğin Dostoyevski’nin bir kitabına girdiğinizde sadece o çeviri kitabın değil orijinal ve çeviri hali olmak üzere o kitabın tüm baskılarının puanlarını ve yorumlarını görebiliyorsunuz. Bu eleştiriye açık olsa da bana kalırsa iyi bir özellik.

Puanlama ve Yorumlama

Bu Goodreads’e özgün bir özellik değil elbette ama kısaca bahsetmekte yarar var. Okuduğunuz kitapları puanlayıp kendi görüşlerinizi yorum olarak belirtebiliyorsunuz ve diğer insanların görüşlerini okuyabiliyorsunuz. Ne kadar önem verirsiniz bilinmez ama kitabın aldığı ortalama puanı da görebiliyorsunuz.

Sanıyorum ki Goodreads hakkında söyleyebileceklerim bu kadar. Benim pek önem vermediğim yıllık kitap hedefi ve kitaptaki ilerleme durumunuz gibi özellikler de bulunuyor. Genel olarak kitapseverlerin kitaplıklarını düzenli ve sistemli şekilde yanlarında taşıyabilecekleri başarılı bir platform.-Okuyup kitaplığınıza koymadığınız kitapları unutmamanız için de güzel bir yöntem. Tek kötü yanı uygulamanın ve web sitesinin Türkçe olmaması. Ancak hiç bilmeseniz bile bir haftada tüm özellikleri öğrenebileceğiniz kadar basit. Zaten kitapların künyeleri, açıklamaları falan kendi dilinde, sadece uygulama özellikleri İngilizce.

Asla reklam olmayan, tamamen öneri olan bu yazı umarım işinize yarar 🙂

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...