Arctic, Joe Penna’nın 2018 yılında çıkan ve Mads Mikkelsen’in başrolünde oynadığı bir kutupta hayatta kalış (survival) filmi. Filmden biraz bahsetmeden önce bilmeniz gereken şeylerin olduğunu düşünüyorum.

31 yaşındaki Yönetmen Joe Penna, 2006 yılından bu yana aslında bir YouTube kanalı sahibi. Yani bildiğimiz YouTuber. MysteryGuitarMan kanalıyla Brezilya’nın en fazla abonesi olan kanalı oluyor (2.7m) ve açtığı ikinci kanal, yalnızca 6 saat içerisinde Brezilya’nın en çok abonesi olan 3. kanalı haline geliyor. Zannediyorum ki bunlar, beyefendinin sosyal medyadaki ününü aktarmak için yeterli. Daha sonra, YouTube’da çektiği bazı videoların çok beğenilmesinin ardından kısa film ve televizyon dünyasına atılıyor. Yanılmıyorsam 3 kısa film ve birkaç dizi çekiyor ve bunlar da dikkat çekmeyi başarıyor. En sonunda kariyerinin zirvesini Arctic ile yaşıyor. En azından sinema alanında.

Film görece düşük bütçeli, 2m$’a maloluyor. Bu aslında filmde görülüyor. Çok dar bir oyuncu kadrosu (kadro bile denemez), sınırlı görsel efekt ve materyallerle imkanı sınırlı olan bir film olmuş. Ancak bunun kötü bir durum olduğunu söyleyemem. İzleyince göreceksiniz, basitlik filmi çekici yapan ve başka yönlere odaklanılmasını sağlayan bir yön olmuş.

Filmden pek söz etmek istemiyorum aslında. Başından itibaren ne olduğunu anlıyorsunuz zaten. Dediğim gibi, kutupta hayatta kalma mücadelesi veren bir adam. Filmin başarısı, orada yaşanılan yalnızlığı, kimi zaman yaşamı sorgulatan zorluğu ve acizliği başarılı şekilde aktarabilmiş olması kanımca. Öyle muhteşem, mutlaka izlenilmesi gereken bir film değil belki. Ancak bu hisleri yaşayabileceğiniz, Mads Mikkelsen’in oyunculuğunu keyifle izleyebileceğiniz ve beyaz manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bir film. Bundandır ki KifiSanat’ta önerilmektedir. İyi seyirler.

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 5 / 5. Oy sayısı: 1

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...