Amistad, Steven Spielberg’in yönettiği 1997 yapımı bir film. Morgan Freeman, Matthew Mcconaughey ve Anthony Hopkins gibi isimlerle sağlam bir oyuncu kadrosu bulunuyor. Ayrıca gemideki köleleri oynayan bir dizi Afrikalı oyuncu var.

Filmin hikayesi yaşanmış gerçek bir hikâye. Yıl 1839. Sierra Leone’den yasadışı bir şekilde kaçırılıp köle olarak Havana’ya getirilen bir grup Afrikalının hikayesini izliyoruz. Havana’da satıldıktan sonra köle olarak çalışacaklar plantasyonlara nakledilmek üzere yüklendikleri gemiyi ele geçiriyorlar. Gemi bir şekilde o tarihte köleliği kaldırmış olan kuzey eyaletlerden birinin açıklarında deniz devriyesi tarafından yakalanıyor. Buradan sonrası bildiğin mahkeme salonu filmi olarak devam ediyor. Peki Amistad’ı bu kadar önemli yapan ne? Gemideki köleler üzerinde İspanya’nın ayrı, satın alan adamların ayrı hak talepleri var. Amerika’nın kuzey eyaletleri ise köleliği yasaklamış durumda. Dava hem uluslararası bir merak konusu oluyor hem de işin içine Amerikan iç siyaseti giriyor, uzadıkça uzuyor.

Filmin başından itibaren gördüğümüz Anthony Hopkins’in rolü o kadar küçüktü ki ne işi var bu filmde diye düşünmeye başlamıştım izlerken. (spoiler başı) Yalnızca bir işi varmış. Filmin sonunda oldukça etkileyici ve olaylara son noktayı koyan tirat onunmuş (spoiler sonu). Mcconaughey cin fikirli çulsuz avukat karakterinde oldukça başarılı. Kendisini genellikle avantür komedilerde görmeye alışmışız. Bu nedenle başta biraz yadırgadım ancak rolünün hakkını vermiş.

Köleler arasında öne çıkan bir karakter, Djimon Hounsou tarafından canlandırılmış. Oyuncu Benin doğumlu, 13 yaşındayken Fransa’ya göç etmişler ailecek. Kariyerine podyumlarda manken olarak başlamış. Bu filmle oyunculuğa geçmiş. İlerleyen zamanda gladyatör, Blood Diamond, Guardians of Galaxy gibi filmlerde rol almış.

Filmin genel atmosferi karanlık. Köle gemisi, zindanlar, mahkeme salonları soğuk mekanlar. Öte yandan insanı itmiyor, bir şekilde izletiyor. Kuvvetler ayrılığı ve hukuk üzerine genel bir ders niteliği de var. Kölelik sisteminin siyah insana neler yaptığına dair bana abartılı gelen bazı sahneler olduysa da bunlar, olayları hala siyahlarla problemi olan Amerikalıların dikkatini çekmeye yönelik unsurlar olarak görülebilir.

Patlamış mısır eşliğinde izlenecek eğlenceli bir film değil. Tarihe, siyasete insanlık hallerine ilgisi olanlara önerilir.

Yazarın isteği ve bilgisi dahilinde KifiSanat’ta paylaşılmıştır. https://kulzos.com/entry/131014 adresinden de okunabilir.

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 4.5 / 5. Oy sayısı: 2

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...