After Life, İngiliz komedyen Ricky Gervais’in yazıp yönettiği, şu an 1 sezonu ve 6 bölümü bulunan bir Netflix dizisi. Yaklaşık yarım saatlık bölümlerle diziyi bitirdiğinizde bir film izlemiş gibi oluyorsunuz. Ayrıca 2. sezon onayı alması da diziyi izleyenleri sevindiren haberlerden. Peki bu diziyi neden izlemelisiniz? Elimden geldiğince spoiler vermeden açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle Ricky Gervais’in yazıp yönettiği bir dizi olması, neden izlenmesi gerektiğini en iyi açıklayan cevaplardan. Dizide Tony karakterini canlandıran Ricky Gervais, kendisinin The Office, Out Of England, Humanity gibi dizi showlardan tanıdığımız ofansif mizah yönünü biraz törpüleyerek de olsa yine gösteriyor. Zekice gönderme ve şakarla daha önceki işlerinde de konu aldığı birçok alanla ilgili şaka yapılabileceğini tekrar gösteriyor (merak edenlere yeri gelmişken Humanity’i önerebilirim).

Peki dizi neyi anlatıyor? İlk dakikalarında öğrendiğimiz üzere Tony, (yanlış hatırlamıyorsam) 25 yıllık eşini kaybeder ve bunalıma sürüklenir. Eşi, Tony’e videolar bırakmıştır ve aslında bunlar Tony’e rehberlik eder. Bundan sonrası spoiler’a gireceği için, ve bu da bir öneri yazısı olduğu için detaylandırmayacağım ancak sanıyorum ki şunları söyleyebilirim. Eşinin ölümünden sonra hayatı ve neden yaşayıp yaşamaması gerektiğini sorguluyor Tony. Bu süreçte de bence üzerinde düşünülmesi gereken argümanlar sunuyor. Toplumsal normları da sorguluyor bir yandan ve yine bu konudada sorgulamaya davet ediyor. Ayrıca yerel bir gazetede yazar olarak çalışan Tony, aslında yaşamın hızına karşı duruşunu da gösteriyor ve bu konuda da bize düşünecek noktalar veriyor.

Sonuç olarak izleyicisini düşünmeye sevk eden bir dizi. Şimdi konusuna klişe denebilir, biraz görüş okuduğumda böyle yorumlarla da karşılaştım zaten. Ancak bunun pek bir değeri olduğunu düşünmüyorum. Yani bence Gervais, eşini kaybeden orta yaşlı bir adamın hayatı sorgulamasını oldukça başarılı bir şekilde yansıtmış ve değerli olan bu. Üstelik bunu belli ki sadece bunu aktarmak için değil, bunun yanında birçok düşünceyi tartışmaya açmak amacıyla da yapmış. Ayrıca dizinin sakin bir şekilde akması ve izleyiciyi yormaması da bence olumlu bir nokta.

After Life, süresine rağmen düşündürdüğü birçok konu bakımından kesinlikle değerli bir dizi. Kıyısından girdiği ofansif mizah da bana kalırsa tam kararında. İzlemenizi ısrarla önerebileceğim bir dizi.

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...