2006'da doğmuş olan İsveçli Death Metal grubu Demonical hakkında özet ve iştah açıcı bilgilerle beraber Lake Of The Hell'in değerli yorumları sizler için derlendi...Diskografi:

Servants Of The Unlight (2007)
Hellsworn (2009)
Death Infernal (2011)
Darkness Unbound (2013)
Chaos Manifesto (2018)
World Domination (2020)

 Centinex’i biliyorsanız, Demonical’ın ürettiği müziği de az çok tanıyacaksınız: Dümdüz Death Metal. Aslında eleman değişiklikleri yüzünden Demonical’ın türü biraz daha Melodik Death Metal’e doğru kaymış. Bu melodiklik Dark Tranquillity seviyesinde değil tabii. Daha çok “Thrash Metal’e benzeyen bir Death Metal yapalım” mottosuyla hareket etmeye başlamış durumdalar.

 Grubu kuran ekipten, hantal ama iyi bir Thrash davulcusu olan Ronnie Bergerstål ve yaptığı iş “Death metalin içinde fark edilmeden erimek” olan basçı Martin Schulman hariç, herkes değişmiş. Schulman’ın bas solosu attığı şarkıları Centinex’ten bilirsiniz belki. Death Metal’i ’90’ların başlarından beri taşıyan isimlerdendir. Grubun yeni solisti Christofer Säterdal daha önce Viking Metal’in black hali üzerine albümler de yapmış Fimbultyr‘in de solisti. Gırtlağı tam Thrash gırtlağı; tüm şarkıları scream ve growl arasında kalarak okuyabiliyor.

Grubun geçen hafta satışa sunulan World Domination albümünü dinleme fırsatım oldu. Albümün geneli dümdüz, acıtmayan sözler (“An explosive purgation of everything in sight/Disinfection of life/Creation is sentenced to annihilation/ Extirpation by flame”), ritmik ama melodiklik için de kı.ını yırtan riffler, tek tük aksak davul partisyonları ve saf hızdan oluşuyor. 8 şarkının tamamı da konserde çalınabilecek şarkılar (sadece Slipping Apart albümden ayrılıyor çünkü Isveç’te oldukça bilinen bir solist olan Nils Patrik Johansson da Säterdal’a eşlik ediyor, şarkı oldukça yumuşak). Saf hızın yer yer ritmikliği parçalayıp attığı, “Death Metal yapıyoruz ama sor bi’ bakalım; nası’ bi’ Death Metal?” sorusunu içten içe sorduran çiğlikte akıp gittiği bölümler de var. Klibinin de çekilmesini istediğim Aeons Of Death böyle bir şarkı: Fazlasıyla düz başlıyor, kan kaynatmaya başladığında incecik bir riffin eşlik ettiği marşvari nakaratla coşturuyor. Albümü açan My Kingdom Done’a klip çekmişler.

Eskilerin daş gibi Death Metal gruplarını çağrıştıran Demonical (bu noktada Centinex etkisi yadsınamaz), yaklaşık 15 yılda 10’a yakın eleman değişikliği yapmış olmasıyla korkutuyor olsa da, Death-Thrash ve yer yer Black Metal karışımıyla yoluna devam edecektir. Solist değişikliği yapmayı bırakmalarını ve Schulman’ın ömrünün uzun olmasını diliyorum Odin’den.

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...