Evet, yine bir liste ile buluşuyoruz. Bu seferki listemiz animeler üzerine olacak.

İlk izlediğim anime çoğunluğun aksine DEATH NOTE değil NARUTO idi. O yüzden benim için yeri çok ayrıdır.  Önerilerde aşırı büyük ve bilindik animelerden kaçınmaya çalışacağım.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

demon.jpg

Aslında çok fazla kıyıda köşede kalan bir anime değil ama kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim animelerden. 

Animenin konusu: Tanjiro, ailesiyle birlikte köyden uzakta, dağın eteğinde evde yaşamaktadır. Babaları öldüğü için ailenin geçimini tanjiro sağlamaktadır. Bir gün yine ekmek derdine dağdan, kasabaya iner ve ürünlerini satar daha sonra evine doğru çıkarken yolda bir amca tanjiroya “gece oldu gitme etrafta iblisler dolaşıyor” der. Tanjiro o gece orda kalır sabahında evine doğru ilerler kan kokusu alır. Tüm ailesi Muzan Kibutsuji tarafından öldürülmüş, kız kardeşi ise iblise dönüştürülmüştür. Daha sonra tanjiro ailesinin intikamını almak ve kız kardeşini insan yapmak için İblis Avcıları Birliğine katılır ve olaylar gelişmeye başlar.

Kesinlikle ama kesinlikle muhteşem bir anime. Olay örgüsü olsun, birbirinden renkli karakterler olsun, efsane müzikleri olsun kesinlikle olağanüstü bir anime. Aynı zamanda Demon Slayer (Kimetsu no Yaiba), 2019’un En Tatmin Edici Animesi seçilmiştir. Yapımın uyarlandığı manga serisi de satışlarda One Piece’i geride bırakmıştır. Hatta bu yıl filmi “ Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train” çıkacak.

Kuroshitsuji (Black Butler)

black butler.png

Animenin konusu: Ciel phantomhive, İngiltere’nin en asil ailelerinden birinin tek oğludur. Ailesi, malikânelerinde çıkan bir yangında ölmüştür. Bu yangından sonra ortadan kaybolan Ciel, yanında bir kâhya ile malikânesine geri döner, ailenin tüm işlerinin de başına geçer. Kâhyası Sebastian Michaelis aslında bir şeytandır ve yaptıkları anlaşma gereğince Ciel ailesinin intikamını alana kadar tüm emirlerini yerine getirmesi karşılığında öldükten sonra onun ruhunu alacaktır.

Hem kasvet hem güldürü unsuru var. Fakat bazen de gerçekten dengesizlik yapmışlar. Gereksiz yer ve zamanlarda güldürü unsuru eklemeye çalışmışlar gibi hissettim açıkçası. Açılış ve kapanış müziklerini oldukça başarılı buldum. Bu arada ilk 3 bölüm sıkıcı gelebilir.

Jigoku Shoujo (Hell Girl)

jigoku-shoujo-enma-ai-anime-girls-wallpaper-f99781679a4b794f38c8c8b950c686b1.jpg

Animenin konusu: insanlar nefret ettikleri bir kişiyi cehenneme yollayabilecekleri bir site vardır. Bu siteye nefret ettiklerinin ismini girdiklerinde enma ai (jigoku shoujo yani hell girl) bu kişi ile irtibata geçer ve ona bir antlaşma önerir. Antlaşmaya göre bu kişi istediği birini cehenneme yollayabilir fakat bunun karşılığında öldüğünde kendisi de cehenneme gidecektir

Ağır dram olan anime. Birinci sezon, çoğu kişinin bırakmasına sebep olacak kadar sıkıcı. Hep kalıp cümleler hep aynı olaylar falan. İkinci sezon ise biraz daha birinci sezondan sıyrılmış ve enma ai ve takım arkadaşlarının geçmişlerine odaklanarak biraz olsun merak uyandırmıştır. Anime içerisinde karakterlerin söylediği şarkılar oldukça etkileyici ve depresiftir. Çok fazla bir beklentiye girmeyin o yüzden.

Death Parade

parade.jpg

Animenin konusu: Aynı anda ölen iki insanın, nerede olduğu bilinmeyen bir bara gelmesiyle ve oynadıkları çeşitli oyunlar sonucu Decim adlı yargıç karakterinin onları yargılayıp tekrar reankarne olmaları ya da ruhlarının boşluğa gönderilmesini (ama insanlara cennet ya da cehenneme gidecekleri söyleniyor) konu alıyor.

İnsan doğasını kendine has bir şekilde en güzel şekilde anlatılan animelerden. Özelikle psikolojik ve felsefik açıdan çok güzel vurgular yapabiliyor. Sonlara doğru biraz daha yumuşama olsa da hala efsane bir animedir benim gözümde.

Another

another-anime-incelemesi.jpg

Animenin konusu: 26 yıl önce 9-c sınıfında çok sevilen bir öğrenci varmış. Bir gün ölmüş. Sınıf arkadaşları aşırı sevgilerinden onun oturduğu sırayı boş bırakmış ve sanki o sınıftaymış gibi yaşamaya devam etmişler. Dönem sonu çekilen fotoğrafta, ölü öğrenci de fotoğrafta yer almış. Bu yıldan sonra ölümler baş göstermeye başlamış. Lanetten kurtulmak için bir öğrenciyi ölmüş gibi davranarak dışlamaya başlamışlar. Çözüm tutmuş. Günümüze gelince köye yeni taşınan sakakibara koichi, sınıfta herkesin dışladığı misaki mei ile takılmaya başlıyor. Ölümlerin baş göstermeye başlamasıyla sınıf, sorunu çözmek için yöntemler aramaya başlıyorlar.

Bölüm içi müzikleri oldukça iyi. Başlarda temposu biraz ağır olsa da sonradan baya izlenecek duruma geliyor. Son durak filmlerini aklıma getiriyor hep. Gerilimi hissettiğim animeler arasında yerini alıyor ama siz yine de çok beklenti ile izlemeyin.

D.Gray-man

gray.jpg

Animenin konusu: Vatikan tarafından kurulan Kara Emir adlı organizasyonun emrinde Ruh Çıkarıcılar ile; Milenyum Kontu’nun ve emri altında ki Akuma’ların (Şeytan) ve Noah (Hz.Nuh’un soyundan gelenler) ailesinin çarpışmasını konu alıyor. Milenyum Kontu’nun amacı dünyayı insanlardan arındırmak 2. bir Nuh Tufanı yaratmaktır. 

Oldukça fazla fiil bölümleri olması bazen canımı sıksa da oldukça güzel bir animedir. Fantastik- gotik ve trajik tarza sahip olup bana narutodan ziyade daha çok bleach’i anımsattı.

Gangsta.

gangsta.jpg

Animenin konusu: olaylar Ergastulum adlı şehirde Worick ile Nicolas etrafında gelişiyor. Ergastulum şehri mafya kurallarına göre yönetilen bir şehirdir. Worick ve Nicolas ne polis tarafındadır ne de mafya tarafındadır. Her iki tarafın görevlerini başarılı bir şekilde yerine getiren “Kiralık El“dir. 

Hep bir aksiyon hep bir dövüş. Konusu oldukça ilginç, çizimleri ise gayet iyi. Kan, vahşet, cinsellik, dövüş ne ararsanız var.

K-Project

k.jpg

Animenin konusu: Yashiro Isana adlı lise öğrencisi normal hayatını sürdürürken bir gün bir çete tarafından kovalanır. Yashiro’nun köşeye sıkıştığı anda ise Kurou Yatagomi adlı kişi gelerek Yashiro’yu kurtarır. Yashiro kurtulduğuna sevinirken bir anda Yatagomi’nin kendisinde kılıç doğrultmasıyla şaşkına döner. Yashiro’ya çok benzeyen biri önemli birisini öldürmüştür ve bu nedenle Yashiro farklı kişiler tarafından aranmaktadır. Ve olaylarımız bu şekilde gelişir.

Karmaşık konusu ile dikkatlice izlenilmesi gereken animedir. Kısaca 7 adet kral ve krallara ait özel yeteneklere dayalı bilim kurgu türündeki anime. Konusu karmaşık olduğundan yavaş ilerlediği için sıkıcı gelebilir. Ama oldukça kaliteli yapım.

Mirai Nikki (Future Diary)

mirai_nikki_review.jpg

Animenin konusu: Amano Yukiteru (Yuki) asosyal olan, tüm gününü cep telefonundan günlük yazmakla ve hayali arkadaşlarıyla konuşmakla geçiren biridir. Bir sabah uyanır ve cep telefonunda gün içerisinde olacak her şey tek tek yazmaktadır. Yazan olaylar gerçekleştikçe Yuki daha da şaşırır. Hayali arkadaşının gerçek olduğunu anlar ve bu arkadaşı aslında zaman tanrısı Deus’dur. Deus, Yuki’yi bir yarışmaya dahil eder. Yuki kendisi gibi başkalarının daha olduğunu öğrenir ve ölümüne bir yarış başlar. 12 kişi arasından sadece biri sağ kurtulacak ve yeni zaman tanrısı olacaktır. 

Konu bakımından oldukça güzel bir animedir. Açıkçası sonlara doğru şaşırdıkça şaşırdım. Aşırı derecede merak uyandıran bir animemizdir kendileri.

Log Horizon

Log-Horizon-Season-3.jpg

Animenin konusu: İnsanların online bir oyun olan Elder Tale isimli oyunda tuzağa düşmesiyle olaylar başlar. Bu dünyada hayatta kalmalarını konu edinir.

İnsanların oyun dünyasına uyum sağlamasını anlatan efsane bir anime fakat hak ettiği ilgiyi görememiştir. Tema bakımından sword art online benzeşmektedir. Fakat aralarında ki en temel fark biri kurtulma derdinde iken diğeri tamamen uyum sağlamayı konu edinmiştir.

Beğenip beğenmediğiniz konusunda hiçbir fikrimiz yok...

O yüzden bu yazıya geri bildirim verebilir misiniz?

Ortalama oy: 0 / 5. Oy sayısı: 0

İlk defa oylanacağım...

Beğendiğinize sevindik...

Peki sizinle sosyal medyada da buluşmak istesek...

Tüh...

Beğenmeme nedeniniz öğrenebilir miyiz?

Dökün içinizi gitsin...